Spotkanie „Ogród przyjazny człowiekowi i przyrodzie”.
Spotkanie „Ogród przyjazny człowiekowi i przyrodzie” już za nami! To było świetne spotkanie, a pierwsze informacje zwrotne od Was pokazują, że bardzo się Wam podobało. Być może część osób była zaskoczona tym, że zaczęło się od zmian klimatu, marketingu i konsumpcjonizmu oraz o gospodarce liniowej opartej na schemacie: „wydobądź, wyprodukuj, zużyj i wyrzuć”. Co to ma wspólnego z zakładaniem ogrodu? A ma, i to bardzo. Po to był ten wstęp, by pokazać, że współczesne projektowanie ogrodów też zostało zamknięte w tym konsumpcyjnym kręgu „kup i wyrzuć”. Wojciech udowodnił jednak, że można projektować inaczej – mądrzej, lepiej, bliżej natury i bliżej człowieka. I że można wprowadzić gospodarkę obiegu zamkniętego – czyli coś, co kiedyś stosowali nasi rodzice i dziadkowie. Wtedy przedmioty były długotrwałe, służyły latami, a nawet pokoleniom, albo były po prostu naprawiane. Warto zdać sobie sprawę, że dzisiejsze tworzenie ogrodu to często po prostu plac budowy: przewody, rury, wykopy, beton, ni...