PROJEKT - Kwietna łąka

Minął już rok od założenia kwietnej łąki na naszym osiedlu. W związku z tym chcielibyśmy przypomnieć dlaczego i w jakim celu powstała.

W przeciwieństwie do koszonego trawnika łąka jest samowystarczalna i ma małe wymagania. Magazynuje wodę i o wiele lepiej znosi upały oraz długotrwałe susze, co jest bardzo istotne teraz, kiedy dotykają nas one coraz częściej. Jest doskonałym filtrem powietrza i pochłania tym więcej zanieczyszczeń im wyższe na niej rosną rośliny. Przynosi również spore oszczędności finansowe gdyż, w przeciwieństwie do trawnika, wystarczy kosić ją raz w roku.

Kwietna łąka jest też naturalnym ekosystem, który przyciąga owady, ptaki i małe zwierzęta, dając im schronienie i źródło pożywienia. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że grozi nam masowe wymieranie owadów w tym tak ważnych dla nas zapylaczy jak trzmiele, pszczoły, pszczoły samotnice, motyle, ćmy i wiele innych. Istnienie owadów jest dla nas ludzi i dla całego ekosystemu niezwykle istotne. Bez nich grozi nam ekologiczna katastrofa - owady są przecież głównymi zapylaczami roślin, owadami żywią się również zwierzęta i ptaki. Jednym z większych problemów są tutaj pestycydy, utrata siedlisk i pożywienia. A nisko koszony trawnik to prawdziwa ekologiczna pustynia, ponieważ jest ubogi w pokarm i nie daje odpowiedniego schronienia.

Naturalna łąka jest piękna i nieustannie się zmienia. Jest pełna życia, bogata i różnorodna. Kojarzy się nam z latem i beztroskim dzieciństwem. Łąki kwietne powstają dziś w wielu miastach za granicą i w Polsce, między innymi w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Możemy więc poczuć się wyjątkowo mając w takim małym miasteczku jak nasze kwietną łąkę i możemy wspólnie zapoczątkować dobrą modę na dzikie, kwietne łąki w naszym mieście i w naszych ogrodach.

Łąka potrzebuje na początku trochę więcej czasu i cierpliwości aby z każdym kolejnym sezonem stawała się coraz bardziej malownicza i ukwiecona. W tym roku po raz pierwszy na naszej łące zakwitły maki, łubiny, rumianki, złocienie, nachyłki, niezapominajki, bratki, farbowniki, dziewanny i uwielbiane przez pszczoły żmijowce. Później zakwitną rudbekie, krwawnik pospolity, mydlnica lekarska, przetacznik kłosowy, wrotycz, kosmosy. I można by jeszcze tak długo wyliczać.

Wszystkim bardzo dziękujemy za poparcie i cierpliwość a przemiłym sąsiadkom za podarowane kwiaty :)


Inicjatywa Lokalna Między Drzewami

Więcej zdjęć naszej łąki TUTAJ

Ciekawe strony i informacje na temat kwietnych łąk:

http://lukaszluczaj.pl/
www.laka.org.pl
www.lakikwietne.pl
www.adaptcity.pl/laka

Komentarze

  1. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja zdecydowałam się na zakup nasion od https://panilaka.pl/ Tego typu łąki kwiatowe zawsze mi się podobały i co ważne - niosą też za sobą wiele korzyści. Warto o tym poczytać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Rewitalizacja Czworoboku - artykuły

HISTORIA O TYM, JAK MIESZKAŃCY BRONIĄ DRZEW NA WYROST I WIESZAJĄ PSY NA ZDP I WUOZ, czyli po co pytacie i robicie szum?

O książce "Miasto szczęśliwe" Charlesa Montgomery'ego i zielonej dzielnicy Vauban we Fryburgu Bryzgowijskim