Sprawa wycinki drzew na terenie starej cegielni we Włodawie


Sprawa wycinki drzew na terenie starej cegielni – chronologia wydarzeń

Najprawdopodobniej sama cegielnia przestała działać pod koniec lat 70. XX wieku. Z biegiem lat teren ulegał naturalnej sukcesji przyrody, stopniowo porastając drzewami.
W 1984 r. grunty zostały oznaczone jako nieużytki, obejmujące głównie wyrobiska po glinie, mały staw oraz grunty rolne klasy IVb.

Od tamtej pory, przez 40 lat, Starostwo Powiatowe we Włodawie nie dokonało aktualizacji ewidencji gruntów, mimo że obszar ten został w międzyczasie porośnięty dużymi drzewami i krzewami.

3 lutego 2025 r. – Właściciel działki składa do Starostwa Powiatowego we Włodawie wniosek o przywrócenie kultury rolnej oraz rewitalizację terenu. Nie wiadomo, czy ktokolwiek ze starostwa przeprowadził wizję lokalną, aby zweryfikować stan faktyczny działki, która obejmuje ponad 8 hektarów.

27 lutego 2025 r. – Mieszkaniec osiedla Cegielnia zgłasza do urzędu trwającą wycinkę drzew przy starej cegielni. Przedstawiciele urzędu udają się na miejsce i zalecają wstrzymanie prac do czasu wyjaśnienia sprawy.

4 marca 2025 r. – Urząd Miejski wszczyna postępowanie wyjaśniające dotyczące wycinki na tym terenie. Informacja o tym dociera do nas dopiero 1 kwietnia 2025 r., w odpowiedzi na nasze pismo z dnia 23 marca.

10 marca 2025 r. – Mieszkańcy informują nasze Stowarzyszenie o trwającej wycince drzew. W ciągu dnia wielokrotnie kontaktujemy się z Urzędem Miejskim, Policją, Strażą Miejską oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Chełmie. Dowiadujemy się, że tego dnia do Urzędu Miejskiego zgłosił się właściciel działki z zgodą Starostwa na przywrócenie terenu do użytkowania rolniczego.

10 marca 2025 r. – Nasze Stowarzyszenie wysyła pisma:
Do RDOŚ z prośbą o interwencję w sprawie wycinki,
Do Starosty z zapytaniem o datę ostatniej modernizacji ewidencji gruntów i budynków oraz podstawę prawną, na podstawie której działka porośnięta dużymi drzewami nadal figuruje jako nieużytek i grunt rolny.

11 marca 2025 r. – Stowarzyszenie składa wniosek do Burmistrza o wszczęcie postępowania w sprawie podejrzenia nielegalnej wycinki drzew.

12 marca 2025 r. – Przedstawiciele urzędu ponownie przeprowadzają wizję lokalną. Nie stwierdzają kontynuowania wycinki.

13 marca 2025 r. – W Urzędzie Miejskim dowiadujemy się, że wycinka została wstrzymana do czasu wyjaśnienia sprawy.
 
18 marca 2025 r. – Nasze Stowarzyszenie składa wniosek o dopuszczenie organizacji społecznej jako podmiotu na prawach strony do udziału w postępowaniu dotyczącym podejrzenia nielegalnej wycinki drzew.

19-20 marca 2025 r. – Otrzymujemy kolejne zgłoszenie od mieszkańców o wznowieniu wycinki. Tym razem hałas pracującego rębaka przemysłowego słychać na dwa kilometry.

21 marca 2025 r. – O godz. 10:00 odbywają się oględziny terenu, w których uczestniczą pracownicy Urzędu Miejskiego, Starostwa oraz Straży Miejskiej. Nasze Stowarzyszenie nie zostaje zaproszone do udziału.

23 marca 2025 r. – Stowarzyszenie wysyła pismo do Burmistrza z pytaniami o podjęte przez Urząd Miejski działania w związku z naszym wnioskiem o podejrzenie nielegalnej wycinki drzew.

Czekamy na odpowiedzi na nasze dwa wnioski do Burmistrza Włodawy złożone 11 i 18 marca 2025 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rewitalizacja Czworoboku - artykuły

O książce "Miasto szczęśliwe" Charlesa Montgomery'ego i zielonej dzielnicy Vauban we Fryburgu Bryzgowijskim

HISTORIA O TYM, JAK MIESZKAŃCY BRONIĄ DRZEW NA WYROST I WIESZAJĄ PSY NA ZDP I WUOZ, czyli po co pytacie i robicie szum?