Wszystko zaczęło się od tych drzew


To była ponoć profesjonalnie wykonana "pielęgnacja"

Ta miłość przeraża


To jest pierwszy post na blogu, bardzo chciałam napisać o tej historii ponieważ to od niej właśnie wszystko się zaczęło.  Historia jest smutna ale dzięki niej zaczęło kiełkować coś pozytywnego.

W listopadzie 2017 r. zniszczono nam lipową aleję, jest to jedna z tych nielicznych we Włodawie ulic gdzie po obu stronach rosną drzewa. Ta drastyczna przycinka zwana "pielęgnacją" stała się przysłowiową kroplą i po prostu się przelało.

Nie wiedząc o sobie nawzajem, ja i nieznana mi jeszcze wtedy koleżanka zaczęłyśmy działać niezależnie.

Ona zajęła się pisaniem pism do burmistrza, do Wojewódzkiego Wydziału Ochrony Środowiska w Lublinie, szukała pomocy u Arborystów na Facebooku.
Ja za to zaczęłam pisać list otwarty do burmistrza miasta Włodawy z prośbą o ochronę drzew i zadbanie o miejską zieleń. Szukałam też osób, które mogłyby napisać opinię o dokonanej przycince. Dzięki pomocy wielu osób z różnych stron Polski udało się i otrzymałam potrzebne opinie.

No a potem tak jakoś wyszło, że się poznałyśmy :)

Teraz jest nas już o kilka osób więcej ale mamy nadzieję, że fajnych ludzi popierających nasze działania i chcących robić coś pozytywnego będzie przybywać. 

Niestety, cały czas zieleni we Włodawie ubywa. Zniszczono kolejne drzewa, kolejne wycięto lub ogłowiono jest to przykre bo z dnia na dzień nasze miasto staje się coraz brzydsze. Trudno jest zrozumieć te działania, które są tak naprawdę wymierzone przeciwko nam mieszkańcom - pierwsze skutki odczujemy jak tylko zacznie robić się gorąco. W naszym liście do burmistrza pisaliśmy o tym jak ważna jest zieleń w mieście a w interpelacji, którą złożymy już 15 marca piszemy o tym znacznie więcej.

Pomogło i pomaga nam wiele osób i organizacji, wszystkim im bardzo dziękujemy :)

Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się więcej to TUTAJ będziemy dodawać wszystkie wysłane i otrzymane pisma.

Nasz list otwarty do burmistrza, opinie i listy poparcia od:  Zielonej Metamorfozy, Fundacji EkoRozwoju, Fundacji Strefa Zieleni, Partii Zielonych, Rady Kultury Przestrzeni ZNAJDZIESZ TUTAJ

Za to z przykrością musimy napisać, że na nasz apel wysłany do 21 włodawskich organizacji i stowarzyszeń nie odpowiedział nikt. Nie odpisało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej ani Stowarzyszenie Inicjatywa Polesia, Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej, Stowarzyszenie Poleskie we Włodawie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze odział we Włodawie...

Na koniec trochę linków do arykułów:

17 listopada 2017
https://www.radio.lublin.pl/news/nie-wszystkim-spodobala-sie-przycinka-drzew-we-wlodawie

20 listopada 2017
http://www.dziennikwschodni.pl/wlodawa/wlodawa-coraz-mniej-zielona,n,1000209017.html


https://www.nowytydzien.pl/to-pielegnacja-nie-zagrozenie/

23 stycznia 2018
http://www.dziennikwschodni.pl/wlodawa/mistrzowie-ogrodnictwa-z-drzew-zrobili-kikuty-zaklocaly-telewizje-zdjecia,n,1000212317.html

23 stycznia 2018
https://www.radio.lublin.pl/news/z-drzew-zostaly-kikuty-kontrowersyjna-przycinka-we-wlodawie

http://lublin.tvp.pl/35734393/pielegnacja-czy-okaleczenie-kontrowersyjna-wycinka

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Historie drzew - Świerk pana Jana Romaniuka

Między nami a drzewami - projekt fotograficzny