List do mieszkańców i sympatyków Włodawy



RE-VITAE WŁODAWA
BETONOWA REWITALIZACJA CZY ZIELONA I PRZYJAZNA ADAPTACJA?


Droga mieszkanko, drogi mieszkańcu! Sympatyczko i sympatyku Włodawy!

Wyobraź sobie, że podczas upalnego, letniego dnia spacerujesz uliczkami Włodawy i docierasz do Czworoboku, który z każdej strony otoczony jest placem wyłożonym betonową kostką. Witają cię ławeczki stojące pod małymi drzewkami posadzonymi w donicach. Drzewkami, które przez kilkadziesiąt lat nie obdarują cię kojącym upał cieniem. Na rynku nie ma prawie wcale zieleni, a wokół roztacza się rozpalony słońcem plac. Przysiadasz, by odetchnąć na jednej z rozgrzanych jak asfalt ławeczek i w pełnym słońcu podziwiasz tryskającą wodą fontannę, w której przecież nie możesz się wykąpać…

Wyobraź sobie deszczowe popołudnie, kiedy intensywne wody opadowe odbiją się od betonowej płyty placu wokół Czworoboku, bo przecież nie mają gdzie i jak przedostać się do ziemi. Deszczówka wypełnia wiekowe kanały odpływowe i niczym wodospad spływa ulicami na tereny położone poniżej Czworoboku. Ty zaś zastanawiasz się, czy znowu nie zalało twojego znajomego z ulicy Spokojnej lub działki sąsiada nad Włodawką.

W E S P R Z Y J N A S Z A P E L >> P O D P I S Z G O T U T A J

Obecnie Włodawa wciąż jeszcze może pochwalić się zielonym centrum, jakim jest rynek wokół Czworoboku. Mamy około 2500 m² trawników z rosnącymi na nich krzewami oraz małymi i dużymi drzewami. Niestety, już niebawem ten krajobraz może się radykalnie zmienić w wyniku realizacji projektu rewitalizacji Czworoboku, który zakłada wycięcie większości drzew, usunięcie wszystkich krzewów, a także zabetonowanie trawników. Pozostanie nam niespełna 400 m² terenów zielonych, czyli ponad sześciokrotnie mniej niż obecnie!

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że projekt rewitalizacji Czworoboku nie obejmuje remontu wnętrza ani fasady tego zabytkowego budynku, a jedynie plac wokół. Remontem nie zostaną również objęte otaczające rynek kamienice.

Nasz niepokój budzi fakt, że projekt ten nie odpowiada na wyzwania zmian klimatycznych, których od kilkunastu lat doświadczamy coraz intensywniej na własnej skórze. Zmiany pogodowe stają się nieprzewidywalne. Fale upałów (tego lata mieliśmy we Włodawie rekordowe 37,3 °C) i długotrwałe susze przeplatają się z gwałtownymi burzami i ulewami.

Wybetonowane place przyczyniają się do powstawania tzw. miejskich wysp ciepła. Asfalt, kostka, czy ławki w niezacienionych miejscach nagrzewają się do temperatur trudnych do wytrzymania przez zdrowego człowieka i mogących przekraczać nawet 60°C! Dla porównania temperatura w otoczeniu zieleni i dużych drzew może być nawet o 20-30°C niższa!

 

Proponowane w projekcie rewitalizacji rozległe powierzchnie kostki betonowej znacząco ograniczą, a nawet całkowicie zatamują przenikanie wód opadowych do gruntu. Woda zamiast powoli wsiąkać w ziemię, spłynie kanalizacją, zagrażając zalaniami i podtopieniami działek i domów położonych poniżej poziomu rynku.

Od dłuższego czasu w Polsce i za granicą mówi się o obsadzaniu i zazielenianiu miast, jako jednej z najważniejszych metod minimalizowania niekorzystnych efektów zmian klimatycznych. Dlatego dla naszego własnego dobra potrzebujemy jak najwięcej zieleni, którą powinniśmy chronić, a nie dewastować.

Jeśli nie chcesz, aby Włodawa stała się kolejnym miastem, które zamienia zielone skwery w wybetonowane place, to jest to ostatni moment, żeby działać, ponieważ realizacja projektu rewitalizacji Czworoboku ma ruszyć już w tym roku.

Weźmy sobie do serca katastrofalne doświadczenia mieszkańców Parczewa, Skierniewic, Włocławka, Lubaczowa, Kielc i wielu innych miast i miasteczek, których bezmyślne i szkodliwe betonowe pseudorewitalizacje udokumentował Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze w tweeterowym wątku Polska Betoniarnia - czyli fotografie placów Polskich miast, które zostały wybetonowane i wycięto z nich drzewa, i o których piszą dziś wszystkie już chyba ogólnopolskie tytuły prasowe.

Lubaczów przed i po rewitalizacji. Grafika z postu Jana Mencwela - link powyżej.

NIE POZWÓLMY NA BETONOZĘ W KOLEJNYM MIEŚCIE.

ZADBAJMY WSPÓLNIE O LOS WŁODAWY.

Dlatego zwracamy się do Ciebie z ogromną prośbą o wsparcie naszego listu otwartego do Burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego oraz radnych Rady Miasta Włodawy, w którym apelujemy o zmianę projektu na taki, który będzie miał na uwadze dobro mieszkańców i który uwzględni istniejącą już zieleń, podkreślając nie tylko jej walory estetyczne, ale również i przede wszystkim funkcje społeczne, rekreacyjne, ekologiczne i ekonomiczne.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rewitalizacja Czworoboku - artykuły

HISTORIA O TYM, JAK MIESZKAŃCY BRONIĄ DRZEW NA WYROST I WIESZAJĄ PSY NA ZDP I WUOZ, czyli po co pytacie i robicie szum?

O książce "Miasto szczęśliwe" Charlesa Montgomery'ego i zielonej dzielnicy Vauban we Fryburgu Bryzgowijskim