303 nazwy dla pomników przyrody
Podczas tegorocznego Festiwalu Trzech Kultur zachęcaliśmy mieszkańców i uczestników Festiwalu do nadania nazw drzewom, które zgłosiliśmy w Urzędzie Miasta jako spełniające warunki do tego, by stały się pomnikami przyrody. Propozycje zbieraliśmy elektronicznie – poprzez formularz udostępniony na naszej stronie - oraz podczas festiwalu. Jedna skrzynka na propozycje znajdowała się w Małej Synagodze a druga – przy wystawie zdjęć drzew pomnikowych przy Czworoboku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji

W sumie zebraliśmy 303 imion i tylko 28 z nich nie zostało przyporządkowanych do określonego drzewa.
Przez Internet zgłoszono 221 nazw dla 28 drzew. Każde drzewo otrzymało po kilka propozycji nazw (od 6 do 11). Dla 5 z nich podano uzasadnienie.
Do pudełek przy wystawie zdjęć i w Małej Synagodze wrzucono 49 kartek z 82 nazwami. Do 6 nazw podano uzasadnienie. Trzy osoby zdecydowały się podpisać pod zaproponowanymi przez siebie nazwami.
Najczęściej nadawane nazwy to imiona męskie - zaproponowano 58 różnych imion, najczęściej w formie zdrobnień. Najpopularniejsze z nich to: Kazio (8 wskazań), Jan (5), Juliusz, Staś, Tadeusz i Filip (po 3 propozycje) oraz Karol, Kleofas, Adam, Michał, Marek, Józef i Jerzy (po 2).
Zaproponowano również 23 różne imiona damskie, wśród nich powtarzały się Basia (3 razy), Ola, Anna, Kasia i Marysia (po 2 razy).
Propozycje imion nawiązujące do postaci historycznych to: gen Franciszek Kleeberg, Martin Buber, Władysław Broniewski, Władysław Orkan, Karol Bunch, Piłsudczyk, Maria Antonina, Obrońców Września, Panna Wyklęta, Wyklęty. Wśród nich znalazły się również nazwiska dwóch ostatnich dowódców PAC: Pułkowników Dziannota i Müllera.
Aż 30 nazw jest związanych z wojskiem, wśród nich: Komendant (powtarza się 3 razy), Generał, Pułkownik, Wojskowy, Kapral, Pancerniak, Kapitan, Oficer, Major, Sztabowiec, Strażnik (powtarzające się po 2 razy).
16 nazw nawiązuje do postaci literackich i postaci z szeroko pojętej kultury, np. Janosik, Szwejk, Gustlik, Filon, Hajduczek, Trójząb Posejdona, Światowid. Tu również znaleźliśmy powtarzające się po 2 razy nazwy: Rycerz Włodzimierz, Wołodyjowski i Bohun.
Nazwy typu Biała Dama, Rusałka, Straszydło, Wężydło, Drzewo z twarzą możemy chyba zaliczyć do kategorii baśniowej :)
Duża grupa (24 różne imiona) to nazwy nawiązujące do naszego położenia geograficznego (np. Polesiak, Nadbużanka, Trójstyk, Wschód, Włodawianka) oraz do miejsca, w pobliżu którego rośnie drzewo, np. Parkowy, Działkowiec, Przedszkolak, Pekaes, Rondel, Kebab, Bankowy, Zamkowa, Jasny. Tu zdecydowanie wyróżniają się nazwy Pępek Miasta, Pępek Świata, Stodolanek i Stodolanka.
Do tej kategorii można również zaliczyć nazwy nadane drzewom w pobliżu poczty (np. Kopertówka, Pocztówka, Listonosz, Pieczątka, Polecona) oraz nazwy nawiązujące do trzech religii: Ihumen, Rabin, Przeor, Kasztanowiec Pop.
Niewątpliwie lokalne zaproponowane nazwy to Poleszuk, Poleszuczka i Pawluk.
Zaproponowano również kilka nazw nawiązujących do rodziny i życia ludzkiego: Babcia, Mateńka, Siostra, Bracia, Bliźniaki, Dziad, Panienka, Bobas, Matka Polka. Niektórzy wpadli na pomysł, by imiona skojarzyć z drzewami: Klonek, Gruszek, Kasztanek, Jemioł, Wierzek, Jasionek, Jemioł, Szrotówek, Jabłonka. Nazwa Baobab powtórzyła się trzy razy.
Wśród pozostałych, dość trudnych do zakwalifikowania nazw, są między innymi: Melancholia, Opiekun, Przyjaźń, Samotna, Smukły, Potężny, Piękna, Przystojniak, Mocarz, Wichura, Bańka…
Za wszystkie propozycje, także tu nie wymienione, pięknie dziękujemy - przekażemy je na ręce pana Burmistrza.
W skrzynkach znalazły się również kartki nie na temat – 5 sztuk. Trzy wypowiedzi dotyczą parku kasztanowego – jest prośba o przywrócenie parku kasztanowego, prośba o zrobienie nowego parku – zamiast kasztanowego oraz uwaga, że „budując plac zabaw zamiast ławek – nie okazuje się szacunku cerkwi”.
Jedna z kartek zawiera słowo, którego nie używa się w towarzystwie i jedna niezrozumiały dla nas zapis.
Komentarze
Prześlij komentarz