Sprawozdanie z działalności stowarzyszenia Inicjatywa Lokalna Między Drzewami w roku 2020 r.



Zorganizowaliśmy, we współpracy z Biblioteką Miejską, dwa spotkania:
  1. 5 stycznia, wspólnie z Inicjatywą LWL, zorganizowaliśmy spotkanie z Janem Mencwelem, przewodniczącym stowarzyszenia Miasto jest nasze, pt „Kultura aktywizmu - po co nam ruchy miejskie”.
  2. 20 lutego zaprezentowaliśmy się jako stowarzyszenie na spotkaniu pt. „Zieleń w mieście - dlaczego tak bardzo dziś jej potrzebujemy”.
Uczestniczyliśmy w spotkaniach współorganizowanych z Urzędem Miejskim:
  1. 10 lutego odbyło się spotkanie w sprawie objęcia opieką arborystyczną drzew w naszym mieście. Na zaproszenie Burmistrza w spotkaniu, oprócz nas wzięło udział dwóch radnych miejskich, przedstawicielka Zarządu Dróg Wojewódzkich i przedstawicielka wspólnoty mieszkaniowej
  2. 04. września spotkaliśmy się z burmistrzem w sprawie ustanowienia pomników przyrody. Rozmawialiśmy również o możliwości skorzystania z usług arborystów, którzy mieli zaplanowany przyjazd do pobliskiej Jabłecznej. Jako stowarzyszenie poinformowaliśmy o tym fakcie zarządców terenów zielonych: Spółdzielnię Mieszkaniową, Zarząd Dróg Wojewódzkich, Zarząd Dróg Powiatowych, MPGK i Urzędu Miejskiego, wysyłając informacje mailem.
  3. 19 listopada zostaliśmy zaproszeni przez burmistrza, wraz z przedstawicielami Zarządu Dróg Powiatowych, do rozmów w sprawie remontu ulicy Chełmskiej. Chodziło o podjęcie decyzji w sprawie usunięcia 17 drzew kolidujących z inwestycją. ZDP zaproponował nasadzenia zastępcze na ul. Żołnierzy WiN. Zostaliśmy poproszeni o zaproponowanie drzew do nasadzeń. Zajęliśmy się tym we współpracy z zaprzyjaźnionymi specjalistami. Propozycje nasadzeń przygotowaliśmy do przekazania burmistrzowi i Zarządowi Dróg Powiatowych.
Zainicjowane projekty:
  1. Domki dla jerzyków – w lutym odbyło się pierwsze spotkanie – spacer z ornitologiem, panem Krogulcem, w celu wytypowania możliwych miejsc na budki. Mamy nadzieję na zamocowanie budek w 2021 roku na budynku szkoły specjalnej. Aby przekonać zarządcę budynku, postaraliśmy się o wypowiedź specjalisty – praktyka w tej kwestii (m.in. czy budki wpływają na estetykę i czystość budynku). Informacje te zostały przygotowane do przekazane pani dyrektor szkoły specjalnej.
  2. Partnerstwo w projekcje „Wspólna Włodawa” – na zaproszenie osób tworzących projekt wzięliśmy udział w dwóch spotkaniach roboczych – jako partnerzy. Zorganizowaliśmy również dla partnerów projektu spacer szlakiem pomników przyrody.
Projekty kontynuowane:
  1. Opieka nad łąką miejską i posadzonymi na jej obrzeżach krzewami. 4 września wykosiliśmy łąkę kosami.
  2. Braliśmy udział w akcji Zazieleniamy Włodawę (kontynuacja z poprzedniego roku) – wraz z MPGK posadziliśmy krzewy na skwerach przy ul Lubelskiej: przy garażach i przy placu targowym. Zajmowaliśmy się również podlewaniem i plewieniem posadzonych wcześniej drzew przy placu targowym.
  3. Ukwiecamy Włodawę (akcja kontynuowana) – 24 października, wspólnie z radnymi, sadziliśmy cebulki na ul. Reymonta, Tysiąclecia oraz przy Urzędzie Miasta (od Al. Piłsudskiego). Ponadto w okresie wakacji sadziliśmy i plewili kwiaty na skwerze przy garażach przy ul. Lubelskiej.
Projekty przeprowadzone w 2020 roku, z możliwością kontynuacji w kolejnych latach:
  1. Nektar bar - chrońmy zapylacze – akcja przeprowadzona we współpracy z Burmistrzem i Spółdzielnią Mieszkaniową. Tereny wytypowane (i nie koszone: przed SP nr 3, wzdłuż ul. Korolowskiej i w dwóch miejscach przy ul. Lubelskiej) zostały oznaczone specjalnymi tabliczkami.
  2. Rzadsze koszenie trawników – przeprowadziliśmy rozmowy ze Starostą, Spółdzielnią Mieszkaniową, Urzędem Miejskim i MPGK. Przez dłuższy czas nie koszono trawy w parku miejskim. Jednak wywołało to oburzenie kilku anonimowych osób, wyrażone pod naszymi postami. Zwróciliśmy się do Komisji Rabinicznej do spraw cmentarzy o opinię w sprawie ustanowienia pomników przyrody na terenie cmentarza żydowskiego i o opinię w sprawie nie koszenia terenu cmentarza. Otrzymaliśmy popierającą nasze działania odpowiedź 21 lipca. Nie pomogło, pod wpływem kilku oburzonych osób burmistrz podjął decyzję o systematycznym koszeniu trawy w parku miejskim.
  3. Domki dla jeży – 14 listopada usypaliśmy, wraz z mieszkańcami, 3 kopce w parku miejskim. Domki zostały symbolicznie ogrodzone i oznaczone tabliczkami. Akcję wsparł Burmistrz. Ponadto pomogliśmy w zbudowaniu i oznakowaniu jednego kopca dla jeży w Sławatyczach.
  4. Arboryści we Włodawie – nasze starania o profesjonalną pielęgnację drzew w mieście przyniosły sukces – Zarząd Dróg Wojewódzkich, Urząd Miejski i MPGK zdecydowali się na pielęgnację drzew przy Al. Piłsudskiego, na ul. Pocztowej, przy budynku Urzędu Miasta, na rogu ul. Partyzantów i Czerwonego Krzyża oraz przy WDK.
Projekty zrealizowane: 
  1. Pomniki przyrody – 14 maja złożyliśmy w Urzędzie Miejskim wnioski o uznanie 38 drzew za pomniki przyrody. Dla drzew rosnących na terenie Parku Miejskiego – położonego na cmentarzu żydowskim – zaproponowaliśmy nazwy związane z historią Żydów włodawskich. Przy tej okazji nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która formalnie sprawuje pieczę nad żydowskim cmentarzem we Włodawie. Gniewomir Zajączkowski z Fundacji zachęcił nas do napisania tekstu o zaproponowanych nazwach – poprosiliśmy Klub Fotograficzny Rondo o zilustrowanie tekstu zdjęciami. Już drugi raz mieliśmy przyjemność współpracować z Klubem Rondo.
  2. Usuniecie posuszu z jesionów na ul. Jasnej, zgłoszonych jako pomniki przyrody – wykonane pro publico bono przez nas i wykwalifikowanego, zaprzyjaźnionego z nami arborystę (31lipca).
  3. Zbieranie nazw dla pomników przyrody – We współpracy z Muzeum Zespołem Synagogalnym zorganizowaliśmy akcję zbierania nazw podczas Festiwalu Trzech Kultur, w dniach 18-20 września. Pierwszego dnia Festiwalu byliśmy gospodarzami spotkania pod nazwą „Korzenie wielu kultur – nazwij włodawskie drzewa – pomniki przyrody”. Naszym gościem specjalnym był Gniewomir Zajączkowski z FODŻ. Podczas Festiwalu wystawiliśmy zdjęcia drzew pomnikowych – była to wystawa plenerowa przy Czworoboku. Propozycje imion dla drzew zbieraliśmy również elektronicznie, przez formularz udostępniony na naszej stronie. Zebraliśmy 303 propozycji imion (w tym 221 elektronicznie). Opracowanie akcji wraz z zestawieniem zaproponowanych nazw przekazaliśmy Burmistrzowi.
Monitorowanie przebiegu rewitalizacji:
  1. Wzięliśmy udział w konsultacjach, które okazały się nie być konsultacjami, a zbieraniem uwag – zgłosiliśmy swoje uwagi do projektu zamiennego gospodarki zieleni i architektury krajobrazu dla zadania inwestycyjnego pn.: „Nadanie nowych funkcjonalności społecznych, gospodarczych i rekreacyjnych obszarowi rynku starego miasta we Włodawie”. Wykazaliśmy niezgodność wizualizacji z dokumentacją projektową. W tej sprawie poinformowaliśmy mieszkańców za pomocą naszej strony, poinformowaliśmy media oraz wystosowaliśmy list do radnych. Otrzymaliśmy jedną odpowiedź – od Przewodniczącej Rady Miasta.
  2. Zajęliśmy się sprawą zniszczenia głogu podczas prac rewitalizacyjnych w parku kasztanowym. Zgłosiliśmy sprawę na policję (postępowania umorzono). Zgłosiliśmy nieprawidłowości do Powiatowego Inspektor Nadzoru Budowlanego i do Wydziału Ochrony Środowiska w Lublinie (Wydział Ochrony Środowiska odpisał, że nie jest właściwy miejscowo do rozpatrzenia sprawy i przekazał mail do Starostwa Powiatowego we Włodawie jako jednostki właściwej) – ze Starostwa nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi). Złożyliśmy dwa wnioski o wszczęcie postępowań administracyjnych – w sprawie usunięcia drzewa bez zezwolenia i w sprawie usunięcia drzewa (wykopania i przesadzenia w innym miejscu) bez zezwolenia. Do końca roku postępowania nie zostały zakończone.
  3. Zajęliśmy się sprawą nieprawidłowości związanych z przebudową ulicy Rynek – usunięcia żywopłotu, zniszczenia korzeni robinii, a w końcu - przesadzenia ich w inne miejsce. Na bieżąco informowaliśmy o wszystkim mieszkańców na naszej stronie. Uzyskaliśmy opinię dendrologa – pana dr hab. Jakuba Dolatowskiego – na temat uszkodzenia korzeni drzew, którą również opublikowaliśmy. W tej sprawie napisaliśmy skargę do Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na zaniedbanie lub nienależyte wykonanie zadań przez urzędników, którzy nie przekazali wykonawcy przebudowy ulicy Rynek we Włodawie uwag, zaleceń lub nie wprowadzili zmian w projekcie. Komisja odpisała nam, że nie jest władna zając się sprawą i skierowała ją do burmistrza. Burmistrz oddalił rozpatrzenie skargi na pół roku.
Działania administracyjne:
  1. W lutym wystąpiliśmy z wnioskiem o wszczęcie postępowań administracyjnych w sprawie zniszczenia 3 drzew na ul. Chełmskiej – postępowania zakończyły się nałożeniem kar administracyjnych (zapewne dlatego, że właścicielem drzew była osoba prywatna a nie instytucja).
  2. Wzięliśmy udział w debacie nad raportem o stanie gminy miejskiej Włodawa.
  3. Złożyliśmy propozycje i uwagi do projektu współpracy gminy miejskiej Włodawa z organizacjami pozarządowymi w roku 2021 – zostały one uwzględnione, o czym poinformowano nas odpowiednim pismem.
  4. Złożyliśmy w Urzędzie Miejskim wstępny budżet na działania z zakresu Zadanie priorytetowe: 10) Ekologia i ochrona zwierząt.
Informowanie i pomoc:
 
  1. Pomogliśmy (udzieliliśmy rad) pani, której wspólnota mieszkaniowa nakazała usunięcie kwiatów z ogródka przed blokiem – ogródek został.
  2. Na prośbę mieszkanki zajęliśmy się sprawą klonu w Orchówku, który został ogłowiony –
  3. w ten sposób przygotowywano go do wycięcia. Informowaliśmy o sprawie i ustaleniach na stronie.
  4. Poinformowaliśmy na naszej stronie o nałożeniu kary administracyjnej za zniszczenie daglezji na rogu ul. Ogrodowej i Al. Piłsudskiego. Informację uzyskaliśmy w trybie dostępu do informacji publicznej. To nie my wystąpiliśmy z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego.
  5. Zajmowaliśmy się również sprawą remontu ulicy Chełmskiej – były to działania informacyjne.
W 2020 roku wystąpiliśmy 14 razy z prośbą o udzielenie informacji publicznej

Współpraca:
  1. Kontynuowaliśmy współpracę z Kołem Fotograficznym RONDO
  2. Nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. 
  3. FODŻ pisze projekt, którego celem jest zabezpieczenie żydowskich masowych grobów na bagnach w Sobiborze. Gniewomir Zajączkowski zwrócił się do nas o pomoc w znalezieniu specjalisty, który pomoże w wyborze nasadzeń wokół tych grobów. Zadeklarowaliśmy dalszą pomoc – w miarę naszych możliwości.
  4. Burmistrz miasta – wsparcie dla akcji Nektar bar, Nie koszenie trawników, Domki dla jeży, akcji zbierania nazw dla drzew pomnikowych, specjalistycznej pielęgnacji drzew (arboryści).
  5. Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie
  6. Starosta – na wiosnę będziemy wysiewać łąkę miejską na terenach Starostwa
  7. Partnerstwo przy projekcie „Wspólna Włodawa”.
Media:

Wiele naszych działań wzbudziło zainteresowanie lokalnych mediów, co skutkowało artykułami i audycjami radiowymi – współpracujemy z Radiem Lublin i Dziennikiem Wschodnim.
Ukazał się tekst o naszej inicjatywie w Kwartalniku Wschód.
Po akcji zbierania nazw dla drzew pomnikowych przekazaliśmy tekst – podsumowanie akcji - osobie z redakcji kwartalnika Wschód, nagraliśmy również wypowiedź na ten temat, którą zamieszczono na fb kwartalnika.
Udzieliliśmy krótkiego wywiadu na żywo w Katolickim Radiu Podlasie podczas Festiwalu Trzech Kultur.
Udzieliliśmy wywiadu dla Radia Bon Ton – jeszcze się nie ukazał.
Ukazał się artykuł w Chwili Dla Ciebie na temat naszej Inicjatywy.

Komentarze

  1. Ulice Korolowska i Chełmska od kilkunastu lat TĘSKNIĄ za drzewami... A tu się szykuje kolejna rzeź 17 kolidujących z planowaną inwestycją ;( Serce rozpada się na kawałki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na ul. Korolowskiej rosnące tam drzewa nie przeżyły "pielęgnacji", na ul. Chełmskiej niestety jest podobnie :(

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Rewitalizacja Czworoboku - artykuły

HISTORIA O TYM, JAK MIESZKAŃCY BRONIĄ DRZEW NA WYROST I WIESZAJĄ PSY NA ZDP I WUOZ, czyli po co pytacie i robicie szum?

O książce "Miasto szczęśliwe" Charlesa Montgomery'ego i zielonej dzielnicy Vauban we Fryburgu Bryzgowijskim