Hotel dla owadów już jest, gdzie restauracja?





Przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie powstał hotel dla owadów 
💚
>>https://mbpwlodawa.pl/189-aktualno%C5%9Bci/1175-nowy-hotel-w-mie%C5%9Bcie.html
i jak czytamy na stronie biblioteki:
“Hotele dla owadów to jedna z form ochrony owadów pożytecznych. Mogą tutaj schronić się, rozmnażać, przeobrażać i zimować.
Wraz z rozrastaniem się miast, rozwojem rolnictwa i przemysłu zapylacze tracą coraz więcej naturalnych siedlisk. Dlatego tak ważna jest pomoc naturze w trudnym dla niej czasie.”

Wielka szkoda, że miasto akurat w tym momencie rozpoczęło koszenie miejskich trawników przy ulicach oraz w miejskim parku, tym samym znacznie ograniczając owadom dostęp do pożywienia.

Właśnie teraz kwitną rośliny miododajne takie jak mniszek lekarski, jasnota purpurowa, bluszczyk kurdybanek, tasznik pospolity itd., będące o tej porze roku jednym z najważniejszych źródeł pokarmu dla owadów zapylających.

Przypomnijmy, że Miasto Włodawa przystąpiło do programu “Gmina przyjazna pszczołom”.
Jak czytamy na stronie inicjatora tego programu >>https://www.pomagamypszczolom.pl/
“Misją programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" jest inspirowanie lokalnych społeczności do podejmowania długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół w Polsce. Realizując program, chcemy również wzmacniać świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołami a bioróżnorodnością.”

Szkoda, że Miasto zapomniało o tym, jak w poprzednim roku rozważnie i mądrze podeszło do kwestii koszenia w parku miejskim, będącym cmentarzem żydowskim. Wykoszono wtedy tylko obrzeża alejek i ta idea bardzo spodobała się Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy.
>>https://www.facebook.com/zielonenotatki/posts/1869599919843316
Sam burmistrz Włodawy Pan Wiesław Muszyński polubił ten post.
>>https://www.facebook.com/zielonenotatki/posts/1809053662564609

Może jednak warto by było poczekać z pierwszym koszeniem do czerwca i tym samym wspomóc owady zapylające? Owady nie tylko potrzebują schronienia ale muszą mieć co jeść!

Zachęcamy również do zdecydowanie rzadszego koszenia w miejscach jak np. miejski park czy innych mało uczęszczanych, można kosić tylko raz czy dwa razy w roku. Takie działania pomogą pszczołom i innym zapylaczom oraz przyczynią się do zwiększenia bioróżnorodności.

Na koniec bardzo dziękujemy dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych we Włodawie panu Marcinowi Łopackiemu oraz prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej panu Marianowi Ścisłowskiemu, że do tej pory wstrzymują się z pierwszym koszeniem 💚

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rewitalizacja Czworoboku - artykuły

HISTORIA O TYM, JAK MIESZKAŃCY BRONIĄ DRZEW NA WYROST I WIESZAJĄ PSY NA ZDP I WUOZ, czyli po co pytacie i robicie szum?

O książce "Miasto szczęśliwe" Charlesa Montgomery'ego i zielonej dzielnicy Vauban we Fryburgu Bryzgowijskim