WYSTARCZY PÓJŚĆ, ZOBACZYĆ, DOTKNĄĆ


WYSTARCZY PÓJŚĆ, ZOBACZYĆ, DOTKNĄĆ
- żeby zobaczyć, jak wyglądają prace rewitalizacyjne wokół Czworoboku (zdjęcia). A fragmenty Aneksu do projektu gospodarki zielenią wokół Czworoboku (całość tekstu poniżej) pięknie ilustrują jakość prac i nadzoru.

4.3 Zabezpieczenie drzew na placu budowy
W celu uniknięcia uszkodzeń mechanicznych i termicznych korzeni, pnia i korony oraz uduszenia lub zatrucia korzeni podczas wykonywanych robót budowlanych należy zabezpieczyć korzenie, pnie i korony drzew adaptowanych. Nie wolno dopuścić do zagęszczenia gleby, szczególnie w obrębie rzutu korony, ze względu na możliwość zaduszenia lub uduszenia systemu korzeniowego drzewa.

ZABEZPIECZENIE TERENU W OBSZARZE RZUTU KORON DRZEW
W razie konieczności składowania materiałów budowlanych w obszarze mniejszym niż rzut korony drzewa powiększony ca. 2 m, pień musi być chroniony oszalowaniem z desek o długości
min. 150 cm, a ziemia powinna być pokryta 20 cm warstwą żwiru drobnego tłucznia lub grysu z kamieni nie alkalizujących gleby (ø10-30 mm).


Ponadto teren w obrębie koron drzew, po którym muszą się poruszać pojazdy i maszyny, należy pokryć 15 cm warstwą żwiru frakcji 8-16 mm lub zabezpieczyć w inny sposób w celu przeciwdziałania zagęszczeniu się gruntu i ochrony systemu korzeniowego. Zabezpieczenia należy usunąć niezwłocznie po zaprzestaniu poruszania się po nich pojazdów i maszyn. Sposoby i zakres zabezpieczenia drzew, ekranowania oraz strefy ochrony gruntu przed zagęszczeniem wyznacza Inspektor Nadzoru Budowlanego ds. Zieleni.


ZABEZPIECZANIE PNI DRZEW
Deski powinny być zdystansowane od pni za pomocą np. elastycznych rur drenarskich, rozciętych jednostronnie opon, zwiniętej juty lub torfu. Należy zwrócić uwagę, aby dolna część deski miała oparcie w podłożu, deska nie powinna opierać się na nabiegach korzeniowych. Opaski mocujące szalowanie do pnia należy stosować w odległości co 40-60cm od siebie, a więc minimum 3 na pniu. 


ZABEZPIECZENIE KORZENI
W przypadku wykonywania wykopów w pobliżu drzew, odsłonięte i uszkodzone korzenie należy odcinać pod kątem prostym tak, aby uzyskać możliwie najmniejsze powierzchniowo rany. Rany powinny cechować się dużą gładkością powierzchni. Odsłonięte korzenie zabezpiecza się wilgotnymi tkaninami, które należy stale zwilżać 







Zdjęcie wykopu, wykonane w niedzielę po południu, około 16, upał 30 stopni.

PRZESADZANIE DRZEWOSTANU
Projektowane przesadzenia drzew z południowo – zachodniej części rynku należy wykonać maszyną do przesadzania drzew. Wcześniej należy odpowiednio przygotować miejsce w które drzewo zostanie przesadzone. Należy pamiętać, że bryła korzeniowa musi mieć dziesięciokrotność średnicy pnia (np.: średnica pnia 20 cm, średnica bryły korzeniowej 200cm). Najkorzystniejszym dla drzewa okresem do przesadzenia jest jesień, wiosna z uwagi na wilgotność bryły korzeniowej jak i niższe względem lata średnie temperatury w ciągu dnia.

 Maszyna do przesadzania drzew po włodawsku

ADAPTACJA ROŚLINNOŚCI
Przewiduje się przeprowadzenie cięć formujących, pielęgnacyjnych oraz przeprowadzenie zabiegów leczniczych – usunięcie pasożyta Viscum album Jemioła pospolita i zwalczenie występujących pasożytów: Szrotówek kasztanowcowiaczek Cameraria ohridella. UWAGA: Prace ingerujące w drzewostan zawierający ślady bytowania ptaków, powinny być wykonywane po sezonie lęgowym – w okresie od 1 września do końca lutego. 









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rewitalizacja Czworoboku - artykuły

HISTORIA O TYM, JAK MIESZKAŃCY BRONIĄ DRZEW NA WYROST I WIESZAJĄ PSY NA ZDP I WUOZ, czyli po co pytacie i robicie szum?

O książce "Miasto szczęśliwe" Charlesa Montgomery'ego i zielonej dzielnicy Vauban we Fryburgu Bryzgowijskim