Sprawozdanie z działalności Inicjatywy Lokalnej Między Drzewami w 2021 roku


2021 był trudnym rokiem dla naszego Stowarzyszenia. Próbowano za wszelką cenę zdyskredytować Inicjatywę Lokalną Między Drzewami i niektórych jej członków. Przypisywano nam działanie na szkodę miasta. Doświadczyliśmy wielu ataków personalnych wymierzonych w naszych członków. Przedstawiciel stowarzyszenia ustanowił swojego pełnomocnika - prawnika, który wystąpił do Urzędu Miejskiego o usunięcie pewnych nieprawidłowości.

Projekty kontynuowane:

  1. Opieka nad łąką miejską i posadzonymi na jej obrzeżach krzewami: podlewanie,uzupełnianie pojemników na wodę, dosadzanie roślin. 8. października kosiliśmy łąkę kosami. 
  2. Opieka nad Nektar Barem przy ul. Lubelskiej i przy SP nr 3: zbieranie śmieci, poprawianie  oznakowania tabliczkami. Tereny Nektar baru sprzątaliśmy 25 marca i 24 kwietnia. Sprzątanie polegało na usunięciu uschniętych roślin.
  3. Domki dla jeży w parku miejskim: 27. października poprawilismy pryzmy i ich prowizoryczne ogrodzenia. 
  4. Ukwiecamy Włodawę: To już trzeci rok wspólnie z mieszkańcami sadzimy kwiaty cebulowe. października posadziliśmy krzewy hortensji, tawuły, cebule tulipanów, hiacyntów, żonkili i krokusów przy zbiegu ulic Kraszewskiego i Suchawskiej oraz Kraszewskiego i Tysiąclecia. Dosadziliśmy również cebule tulipanów przy ulicy Tysiąclecia. 
  5. Partnerstwo w projekcie 'Wspólna Włodawa" 30 lipca zorganizowaliśmy spotkanie z architektem krajobrazu Janem Kamińskim na temat "Rola i znaczenie parków w przestrzeni miasta" a 6 czerwca braliśmy udział w spotkaniu z Gniewomirem Zajączkowskim z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Projekty zrealizowane:

  1. Budki dla jerzyków - zorganizowaliśmy i przeprowadzili zbiórkę pieniędzy, zakup, malowanie i zawieszenie budek (28 kwietnia). Projekt zrealizowaliśmy we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową. Przeprowadziliśmy również akcję informacyjną wśród mieszkańców. 
  2. Zawieszanie budek dla ptaków w różnych miejscach w mieście. Akcję przeprowadziliśmy na wiosnę (24 kwietnia i 28 maja), w uzgodnieniu z Burmistrzem Włodawy oraz przy współpracy z opiekunami i wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie, którzy wykonali budki.
Projekty, które nie doszły do skutku:
  1. W lutym wystąpiliśmy do Burmistrza z prośbą o pozwolenie na przeprowadzenie akcji o roboczym tytule „Przesadzamy krzewy spod Czworoboku”, otrzymaliśmy odpowiedź  odmowną z zapewnieniem, że zajmie się tym MPGK. Wg naszej wiedzy krzewy spod Czworoboku nie były nigdzie przesadzone. 
  2. Napisaliśmy i złożyliśmy wniosek w ramach projekty “Tu mieszkam tu zmieniam eko” Fundacja Santander, jednak nie zdobyliśmy wymaganej liczby punktów niezbędnych do otrzymania finansowania.

Monitorowanie:

  1. Rewitalizacja - pisaliśmy o nieprawidłowościach podczas wykonywania prac - o wykonywaniu ich niezgodnie z projektem (składowanie materiałów pod drzewami, ujeżdżanie ziemi w pobliżu drzew ciężkim sprzętem, nie zachowanie strefy ochronnej systemu korzeniowego, wielodniowe odsłonięcie korzeni drzew, niewłaściwe przesadzanie drzew). Niestety, ani nasze posty ani interwencja radnych nie poprawiły sytuacji. 
  2. Pomniki przyrody - w czerwcu i grudniu wystąpiliśmy z prośbą o informacje, jakie działania w kierunku ustanowienia pomników przyrody podjął Urząd Miejski. 
  3. Pilnowanie nowych nasadzeń - na naszej stronie prowadzimy akcję informacyjną o tym, jak  należy opiekować się zielenią miejską i informujemy o nieprawidłowościach podczas koszenia. Oznaczyliśmy tabliczkami małe krzewy posadzone przy ul. Chełmskiej, usunęliśmy chwasty wokół krzewów posadzonych na skwerach w akcji “Zazieleniamy Włodawę”.
Edukacja:

Nasza strona na fb, Między Drzewami Zielone Notatki, opiera się na edukowaniu i informowaniu
o sprawach związanych z ochroną środowiska. Apelujemy o rzadsze koszenie trawników, nie tylko w parku. W czerwcu interweniowaliśmy w sprawie koszenie nad Włodawką - dzięki temu zostały kwitnące rośliny.

22 kwietnia, w Dniu Ziemi, odwiedziliśmy Miejskie Przedszkole Integracyjne, żeby opowiedzieć,
dlaczego drzewa są ważne.

Wsparcie i pomoc udzielana osobom, które się do nas zwracają:

Informowaliśmy i podejmowaliśmy działania w sprawie alei drzew na cmentarzu w Orchówku, 
dębu w Suchawie, dębów przy ulicy Zabagonie. Ponadto dołączyliśmy do akcji w różnych 
miejscach w kraju m. in. przez zamieszczanie informacji i apeli na naszej stronie.

Wystawa

Na skrzyżowaniu ulic ks. Sanguszki i Przechodniej zawiesiliśmy wystawę fotografii “Między 
Nami a Drzewami”. Można było ją oglądać od 28 czerwca do końca listopada 2021 roku. 
Otrzymaliśmy wiele informacji zwrotnych, że jest to bardzo dobre miejsce na wystawy. Jest to
 obszar podległy ścisłej opiece konserwatorskiej dlatego przez zawieszeniem wystawy 
wystąpiliśmy o pozwolenia i uiściliśmy odpowiednią opłatę.

Działania administracyjne:
  1. Sprawa głogu z Parku Kasztanowego 13 stycznia otrzymaliśmy z Prokuratury Rejonowej we Włodawie odmowę wszczęcia dochodzenia w sprawie zniszczenia drzewa - wobec wniosku o ściganie pochodzącego od osoby uprawnionej. 5 marca Wójt Gminy Włodawa przekazał Konserwatorowi zabytków sprawę w przedmiocie wymierzenia kary za zniszczenie głogu. 8 marca 2021 roku złożyliśmy do Konserwatora zabytków wniosek o ukaranie za zniszczenie zabytku (usuniecie głogu z terenu objetego opieka konserwatorską). Na to pismo nie otrzymaliśmy odpowiedzi, dlatego 29 kwietnia wystąpiliśmy z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej, jakie działania zostały podjęte w sprawie pisma z 8 marca. Na to pismo również nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, dlatego 31 maja wystąpiliśmy z prośba o udzielenie informacji skierowaną do Konserwatora Zabytków w Lublinie i do Delegatury w Chełmie. 30 czerwca złożyliśmy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Chełmie w sprawach niepodjęcia działań w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za usunięcie drzewa bez zezwolenia z działki objętej opieką konserwatorską i nieudostępnienia informacji publicznej. Nasze skargi został uznane za zasadne i sprawie nadano bieg. Wystąpiliśmy o prawo pomocy (zwolnienie z opłat i radcę prawnego) - sąd nam odmówił. Wnieśliśmy sprzeciw, jednak odmowę podtrzymano. Jedna sprawa przed sądem została zakończona: sąd odrzucił skargę na bezczynność konserwatora w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej.
  2. 28 czerwca wzięliśmy udział w debacie nad Raportem o stanie Gminy Miejskiej Włodawa za 2020 r. Zwróciliśmy m.in. uwagę na fakt nie informowania mieszkańców o przebiegu rewitalizacji, co ładnie nam wytłumaczono, że miasta nie obowiązuje ustawa o rewitalizacji, na którą się powołaliśmy - więc nie ma tak restrykcyjnych obowiązków, które z niej wynikają. Pozytywnym aspektem całego wystąpienia jest natychmiastowe poprawienie strony poświęconej programowi rewitalizacji - od 28 czerwca zaczęła działać, po kilku miesiącach pokazywania słowa “internal error”.
  3. Po wycięciu drzew pomnikowych przy ul. Piłsudskiego 52 (marzec) wystąpiliśmy do Urzędu Miejskiego o udzielenie informacji publicznej w sprawie wycięcia tych drzew. Następnie zawiadomiliśmy Policję o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na naruszeniu zakazów w stosunku do gatunków chronionych. Włodawska policja nie wniosła wniosku o ukaranie. Wnieśliśmy zażalenie do Wojewódzkiego Komendanta Policji na postanowienie KPP we Włodawie, jednak w kolejnym etapie sprawę rozpatrzono w ten sam sposób: czyn nie zawiera znamion wykroczenia.
  4. 7 maja burmistrz wydał decyzję w sprawie naszej skargi dotyczącej zaniedbań lub nienależytego wykonywania zadań przez pracowników Urzędu Miejskiego podczas remontu ulicy - czyli usunięcia robinii. Burmistrz uznał nasza skargę za bezzasadną. 31 maja wnieśliśmy o ponowne rozpatrzenie skargi - pismo pozostało bez odpowiedzi. Tak samo nie odpowiedziano na kolejną prośbę o rozpatrzenie skargi, którą wnieśliśmy w lipcu.
  5. 4 września wzięliśmy udział w spotkaniu zorganizowanym przez Burmistrza związanym z tworzeniem Programu Współpracy Gminy Miejskiej Włodawa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2022. Przedłożyliśmy informacje dotyczące planowanej przez nas działalności w sferze zadań publicznych w 2022 roku. 
  6. We wrześniu zwróciliśmy się do Burmistrza i do Przewodniczącej Rady Miejskiej z prośba o uwzględnienie w budżecie Gminy Miejskiej Włodawa na rok 2022 wydatków na specjalistyczną ocenę stanu drzew zgłoszonych jako spełniające wymagania do ustanowienia pomników przyrody.
  7. Występowaliśmy z prośbami o udzielenie informacji publicznej (oprócz wymienionych wyżej): do Urzędu Miejskiego w sprawie wyciętych drzew na rogu Al. Jana Pawła i ul. Mickiewicza, do prokuratury w sprawie postępowań w sprawie głogów w parku kasztanowym, do konserwatora prośbą o udostępnienie map i opisów terenu placu wokół Czworoboku oraz parku przy ulicy Kościuszki we Włodawie. 
  8. W czerwcu przygotowany został regulamin stowarzyszenia z zarządem. 

Współpraca: 
  1.  Z Urzędem Gminy we Włodawie w sprawie usuniętego głogu z Parku Kasztanowego \
  2. Z Urzędem Miejskim we Włodawie - w wyniku spotkania jeszcze w 2020 roku w styczniu przesłaliśmy nasze propozycje nasadzeń zastępczych na ulicy Żołnierzy WiN. 
  3. Z Federacją Arborystów Polskich - wystąpiliśmy z prośbą o przeprowadzenie szkolenia na temat “Dobre praktyki przy sadzeniu i pielęgnacji młodych drzew”, skierowanego do osób zajmujących się zielenią w naszym mieście. Ponadto członkowie FAP (pan Jarema Rabiński, pani Edyta Rosłon Szeryńska, pan Maciej Byrczek) wspierają nas radą, gdy tego potrzebujemy. 
  4. Wzięliśmy udział w badaniu w ramach grantu NCN na temat aktywności ruchów oddolnych głównie nieformalnych oraz ich wpływu na władze lokalne. 
  5. Spółdzielnia Mieszkaniowa we Włodawie - współpraca w projektach Nektar Bar, budki dla jerzyków. 
  6. Miejskie Przedszkole Integracyjne - działania edukacyjne z okazji Dnia Ziemi. 

Media:


W czerwcu ukazał się reportaż o naszej Inicjatywie w radiu Bon Ton Chełm (wywiadu udzieliliśmy w 2020 roku). 
Wypowiedzieliśmy się w reportażu w TVP3 Lublin dotyczącym rewitalizacji Czworoboku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rewitalizacja Czworoboku - artykuły

HISTORIA O TYM, JAK MIESZKAŃCY BRONIĄ DRZEW NA WYROST I WIESZAJĄ PSY NA ZDP I WUOZ, czyli po co pytacie i robicie szum?

O książce "Miasto szczęśliwe" Charlesa Montgomery'ego i zielonej dzielnicy Vauban we Fryburgu Bryzgowijskim