Las zagrożony wycięciem
Dotarły do nas słuchy, że kilkadziesiąt hektarów lasu może zostać WYCIĘTE gdyż według pewnych osób jest on łąką, którą koniecznie trzeba przywrócić do należytego stanu. Oczywiście w celu pozyskania cennego “siana” ;-)
Zaniepokojeni tą informacją wybraliśmy się z zaprzyjaźnionymi przyrodnikami aby przyjrzeć się tej “łące”, która na nasze oko wygląda zdecydowanie na las.
W tym lesie, ups na “łące”, rosną kilkudziesięcioletnie drzewa: sosny, olchy, dęby, graby, lipy. Teren jest bardzo różnorodny siedliskowo i dlatego niezwykle cenny przyrodniczo. W obniżeniach stagnuje woda z roślinnością wodną i szuwarową. W sąsiedztwie rosną olszyny z bogatą roślinnością zielną. W miejscach wyżej położonych rosną lasy grądowe i bory sosnowe.
Ten las jest po prostu piękny, zobaczcie sami!
Cośmy tam na tej “łące” zobaczyli - mimo mało korzystnej do obserwacji przyrodniczych pory roku?
- drzewa biocenotyczne z widoczną miejscową próchnicą i dziuplami - dzięcioła białogrzbietego, czarnego, dużego, i dzięciołka,
- ślady po żerowaniu dzięcioła białogrzbietego i czarnego,
gniazdo kapturki,
- dużą ilość leżącego martwego drewna w różnym stadium rozkładu, będącego ważnym siedliskiem występowania licznych bezkręgowców, mszaków i grzybów,
- kruszczyk szerokolistny, rzepik wonny i rutewka wąskolistna,
- pełzacz leśny, sikory: uboga, czubatka, bogatka, myszołów, wiemy też, że występuje tam wilk,
- i piękne, bardzo malownicze drzewa.
List, w którym wyrażamy zaniepokojenie, wysłaliśmy do RDOŚ z prośbą o interwencję w tej sprawie, a także zwróciliśmy się o pomoc do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).
Napisaliśmy pismo do Starosty Włodawskiego, w którym wnioskujemy o przeprowadzenie dodatkowej oceny celem sprawdzenia, czy nie jest to w istocie grunt leśny, a także ustalenie właściwej, tj. zgodnej ze stanem faktycznym, klasyfikacji tego terenu.
Wnioskowaliśmy również o uznanie tego terenu za użytek ekologiczny ze względu na dużą różnorodność siedlisk przyrodniczych i występowanie wielu gatunków będących pod ochroną ścisłą oraz częściową.
Wnioskowaliśmy również o uznanie tego terenu za użytek ekologiczny ze względu na dużą różnorodność siedlisk przyrodniczych i występowanie wielu gatunków będących pod ochroną ścisłą oraz częściową.
![]() |
Ślady żerowania dzięcioła białogrzbietego |
![]() |
Dziuple dzięciołka |
Komentarze
Prześlij komentarz