Co słychać w sprawie pomników przyrody.


“JEDYNIE GMINA MIEJSKA WŁODAWA JEST ZAINTERESOWANA USTANOWIENIEM na swoich nieruchomościach POMNIKÓW PRZYRODY”
To cytat z odpowiedzi na pytanie, co Urząd Miejski zrobił w roku 2022 w sprawie ustanowienia pomników przyrody.

Żeby nie napisać “NIC”, przekopiowano nam odpowiedź na takie pytanie, które zadaliśmy w 2021 roku!
W 2020 r. Urząd Miejski ustalił właścicieli terenów, na których rosną drzewa i wystąpił do nich z pismem o wyrażenie zgody na uznanie drzew pomnikami przyrody. W związku z tym, że nie otrzymał odpowiedzi na żadne pismo, w 2021 r. wysłał swoje zapytanie ponownie.

Przypominacie sobie, jak to jest, gdy nie odpowiecie na pismo, w którym ktoś zmieni Wam warunki umowy albo poinformuje Was o działaniach na Waszym terenie? Brak odpowiedzi uznaje się za zgodę. Jak widać, w przypadku próby ustanowienia pomników przyrody we Włodawie ta zasada nie obowiązuje. Bo gdyby było inaczej, nie można byłoby się pochwalić, że tylko Gmina Miejska wyraża zgodę na ustanowienie pomników przyrody. :)

Z obydwu odpowiedzi wynika, że od 19 stycznia 2021 roku Urząd Miejski nie podjął żadnych działań związanych z pomnikami przyrody. O, pomyłka - wyraził zgodę na wycięcie 3 wnioskowanych drzew: 2 jesionów o wymiarach 386 i 390 cm i jednej lipy o wymiarach 452,5 cm.

Na koniec 2021 roku Urząd Miejski napisał nam, że nie zlecił ekspertyzy dendrologicznej drzew zgłoszonych na pomniki przyrody z uwagi na brak środków w budżecie. Dlatego we wrześniu 2021 wystąpiliśmy do Przewodniczącej Rady Miejskiej i do Burmistrza o zabezpieczenie środków na przeprowadzenie badań drzew w budżecie na rok 2022. Przeczytajcie ostatni akapit pisma, które otrzymaliśmy kilka dni temu: “W 2022 roku nie zlecono wykonania ekspertyz dendrologicznych z uwagi na brak środków finansowych w budżecie miasta na rok 2022.”

2 listopada 2022 r. wysłaliśmy do Przewodniczącej Rady Miejskiej, Burmistrza, Pani Sekretarz i Pani Skarbnik prośby o uwzględnienie w budżecie 2023 rok środków finansowych na badania dendrologiczne chociaż kilku drzew.

My, jako stron społeczna, nie możemy podjąć żadnych realnych kroków w celu ustanowienia pomników przyrody. Badania drzew zleca Urząd, on też przygotowuje projekt uchwały i przekazuje go do uzgodnienia do RDOŚ. Uzgodnioną uchwałę przyjmuje Rada Miejska.
My możemy tylko przypominać, prosić i informować.

Kto tu jest zainteresowany ustanowieniem pomników przyrody na terenie miasta?





 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rewitalizacja Czworoboku - artykuły

HISTORIA O TYM, JAK MIESZKAŃCY BRONIĄ DRZEW NA WYROST I WIESZAJĄ PSY NA ZDP I WUOZ, czyli po co pytacie i robicie szum?

O książce "Miasto szczęśliwe" Charlesa Montgomery'ego i zielonej dzielnicy Vauban we Fryburgu Bryzgowijskim