Wycięcie drzew jako sposób Zarządu Dróg Wojewódzkich na zapobieganie przyszłym zdarzeniom.


Wycięcie drzew jako sposób Zarządu Dróg Wojewódzkich na zapobieganie przyszłym zdarzeniom.

Zarząd Dróg Wojewódzkich wystąpił do burmistrza Włodawy o wycięcie drzew przy al. Piłsudskiego we Włodawie. I mimo tego, że oznaczył drzewa do wycięcia w taki sposób, by nie zauważyli tego mieszkańcy (numerami z tyłu drzew, niewidocznymi od strony chodnika i ulicy) - nie udało się. Ktoś jednak oznaczenia zauważył.
 
Dlatego zapytaliśmy Urząd Miejski, jakie powody wycinki zostały podane we wniosku. Oto one:
1. Część drzew jest wychylonych w stronę jezdni, co ogranicza skrajnię, zaburza statykę drzewa i zwiększa zagrożeniu upadku drzewa na jezdnię.
2. W ostatnich latach nastąpiło przyspieszenie tempa zamierania drzew, zwłaszcza jesionów.
3. Zarządca ponosi pełna odpowiedzialność za wypadki spowodowane przez niespełnienie przez drogę warunków technicznych i warunków bezpieczeństwa, a do takich wypadków należą kolizje z drzewami. Ponadto drzewa powodują wypieranie elementów betonowych i nawierzchni.

Ad.1 Sam fakt, że drzewo jest krzywe czy pochylone, nie oznacza automatycznie, że grozi upadkiem. Drzewo nienaturalnie pochylone ma naderwane korzenie, z widocznym uniesieniem gruntu z jednej strony. Część drzew od początku wyrasta pochylona, co wynika z warunków, w jakich rośnie (szukanie słońca, oddziaływanie wiatru itp.). W takich przypadkach nie obserwuje się żadnych uszkodzeń korzeni, w pniu widoczne jest drewno reakcyjne, korona zaś dostosowana jest do warunków w jakich drzewo wzrasta.

Ad.2 Czy fakt przyspieszonego zamierania jesionów w Polsce może być powodem wycięcia ich we Włodawie? Tak, ale jeśli stwierdzi się, że konkretne drzewo zamiera i nie ma szans na przeżycie. Jednak decyzję o tym powinno poprzedzić badanie i ocena przeprowadzona przez specjalistę. O taką ocenę poprosiliśmy arborystę, w przypadku dwóch jesionów, z których jeden był całkowicie pozbawiony liści, a drugi miał ich niewielką ilość. Po zbadaniu pąków i gałęzi okazało się, że oba drzewa są żywotne. Z tego powodu złożyliśmy wniosek do burmistrza, sugerując wstrzymanie się z wydaniem decyzji do przyszłego sezonu wegetacyjnego. Burmistrz przychylił się do naszej prośby i wydał decyzję odmowną w sprawie wycinki drzew. Wtedy będzie można stwierdzić czy drzewa faktycznie zamierają.

Ad.3 Korzenie powodują wypieranie elementów jezdni i chodnika, a co z dziurami w jezdni? Też są spowodowane korzeniami?

Oddzielnym pismem zapytaliśmy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie o statystyki dotyczące wypadków z udziałem drzew (osoby zabite, ranne, uszkodzenia pojazdów z powodu kolizji pojazdu ze złamanym konarem, przewróconym drzewem). Na lubelskich drogach wojewódzkich w latach 2020 -2022 doszło do 119 zdarzeń z udziałem drzew: w 2020 r – 50, 2021 – 35, 2022 – 34. W wyniku tych zdarzeń żadna osoba nie została ranna ani nie zginęła. ZDW w Lublinie nie wypłacił przez te trzy lata żadnego świadczenia (odszkodowania, renty itp.) związanego z wypadkami z udziałem drzew na zarządzanych przez niego drogach. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rewitalizacja Czworoboku - artykuły

HISTORIA O TYM, JAK MIESZKAŃCY BRONIĄ DRZEW NA WYROST I WIESZAJĄ PSY NA ZDP I WUOZ, czyli po co pytacie i robicie szum?

O książce "Miasto szczęśliwe" Charlesa Montgomery'ego i zielonej dzielnicy Vauban we Fryburgu Bryzgowijskim